Вести канал

Веге плескавицата може да остане

Европскиот парламент во петокот гласаше за одбивање на „забраната за зеленчукови плескавици“. Забраната би ја ограничила употребата на изрази како „плескавица“ и „колбас“ за производи од растителна основа, кои обично се поврзани со месни производи. Сепак, европратениците изгласаа забрана за употреба на описни изрази како што се „вид јогурт“ и „алтернатива за сирење“ за млечни производи растителни. Термините како „бадемово млеко“ и „веганско сирење“ веќе се забранети во Европската унија ...

Прочитај повеќе

Свежата живина Клаус поставува стандарди во времето на Корона

Ein Zeichen für mehr Verantwortung und bessere Arbeitsbedingungen setzt der Geflügellieferant aus Westerstede. Allen Mitarbeiter*innen, die bisher im Rahmen von Werkverträgen, z.B. bei Leiharbeitsfirmen, beschäftigt waren, sind nun mit einem Festvertrag direkt bei dem Familienunternehmen aus dem Ammerland angestellt...

Прочитај повеќе

Шопинг со Nutri-Score

Viele Menschen haben den Vorsatz, Lebensmittel bewusster und ausgewogener einzukaufen. Nur: Wer nimmt sich denn wirklich die dafür nötige Zeit? Rund die Hälfte der Verbraucher wendet gerade nicht einmal eine Sekunde für eine Kaufentscheidung innerhalb eines Sortiments auf...

Прочитај повеќе

Прв случај со корона кај месарот Рајнерт

"Версмолд-Локстен. Во приватната месарница Рејнрт во Версмолд-Локстен, вработен од производството минатата недела бил позитивен на вирусот корона. Уве Корс го потврди ова во понеделникот на барање на Уве Корс. Како што објави портпаролот на компанијата, уште десет други колеги беа оставени Карантиран на иста смена како мерка на претпазливост ... “

Прочитај повеќе

Нова серија BASELINE директен веб-печатач од MULTIVAC

Во втората половина на 2020 година, MULTIVAC лансираше нова серија на BASELINE директни филмски печатачи за низок и среден опсег на машини за пакување со термоформинирање. Економичните модели на почетно ниво на серијата BASELINE DP 110/130 се карактеризираат со дизајн за заштеда на простор, оптимални хигиенски својства и висок степен на флексибилност во однос на технологиите за печатење ...

Прочитај повеќе

ASP: Загарантирана заштита на животните исто така во забранети области

Auf Initiative der Bundesministerin für Ernährung und Landwirtschaft, Julia Klöckner, wurde erreicht, dass es nun Schlachtmöglichkeiten gibt: Das dazu erforderliche Verfahren bei der europäischen Kommission hat das Ministerium (BMEL) abgeschlossen. Damit ist nicht nur dem Tierschutz gedient, sondern die Tierhalter in den betroffenen Gebieten werden entlastet...

Прочитај повеќе

ЕУ гласа во вторникот за забраната на зеленчук за зеленчук

Европскиот парламент ќе гласа на 20 октомври 2020 година за нацрт-законот што ќе им забрани на производителите да користат изрази како „плескавица“ и „колбаси“, како и изрази како „јогурт“ и „алтернатива на сирењето“ за вегетаријански и вегански производи. Отпорот кон предложената забрана расте од ден на ден, поддржан од петиција која сега доби повеќе од 150.000 потписи. Петицијата започната од ProVeg ќе им биде доставена на европратениците пред гласањето во вторник на 20 октомври ...

Прочитај повеќе

Целта е одржливо производство на храна

Die Europäische Union hat es sich zum Ziel gesetzt, ein zukunftssicheres und nachhaltiges Lebensmittelsystem zu etablieren bzw. weiterzuentwickeln. Die Nutztierhaltung ist auf einem erfolgreichen Weg. So zeigen FAO-Statistiken, dass seit den 1960er Jahren die Emissionen von Nutztieren aufgrund der Umstellung auf spezialisiertere Nutztiersysteme bereits um die Hälfte gesunken sind...

Прочитај повеќе

PHW Group воведува нов бренд за храна од растително потекло

100% современо уживање засновано на вреден растителен протеин - тоа е она што го означува новиот асортиман од Green Legend. Од 1-ви октомври, групацијата PHW ќе понуди пет вегански производи од колбаси, како и шест алтернативи за месо и риба за свежиот сектор заснован на растенија. Семејната компанија од Долна Саксонија сака да ги насочи флекситаристи кои од време на време свесно се свртуваат кон алтернативи за зеленчук наместо месо или риба

Прочитај повеќе

Почетен удар за Нутри-резултат во Германија

Во Германија, од ноември 2020 година, на етикетата ќе може да се прикаже Nutri-Score, поедноставен, прикажан во боја приказ на нутритивниот квалитет на храната. На 9 октомври 2020 година, Федералниот совет одобри уредба на федералната влада што ќе им овозможи на компаниите за храна да го користат Nutri-Score на законски безбеден начин во иднина ...

Прочитај повеќе

Зелено светло за продолжување на работењето во Согел

Зелено светло за континуирана работа на страницата Вајдемарк во Согел: По интензивни и добри дискусии со областа Емсленд, органот го прифати и прифати доставениот концепт за хигиена во неделата. Ова значи дека работата на локацијата може да се продолжи во понеделник ...

Прочитај повеќе